Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Co mi v životě uteklo

16. 03. 2023 17:00:00
Jsou témata, která musejí s časem uzrát. Loni touto dobou ještě uzráno nebylo, letos jsem se k chvíli na psaní dostal až teď, takže mi nezbývá než rozepsat se se zpožděním.

A to jsem se původně chtěl zabývat otázkou, zda může chaos v Laosu vést k tomu, že Laos bude v chaosu. To je takový ambivalentní fór a ve vymýšlení ambivalentních fórů jsem jeden z nejlepších, jako správný šprýmař a žertéř.
Život mě postupně naučil mít 95,6 % (dle jiné metody měření až 97,1 %) věcí, které se běžně dějí, na háku. Podobně jako například takový řezník. A navzdory okolnostem se toho vcelku slušně držím, byť ne vždy zcela dokonale.
A pak jsou věci z té menšiny, které se mi na ten hák pověsit zatím nepodařilo. Jako například nepovedený život a nepovedená komunikace s mým otcem.
Asi se to všeobecně málo ví, ale mé příjmení, pod kterým jsem všeobecně znám a oblíben, a které se stalo časem mou obchodní značkou, není shodné s příjmením, které jsem dostal do vínku v okamžiku narození. Takže příjmení svého vlastního otce jsem nosil pouze první čtyři roky.
Někdy v polovině té doby, čili v době, kdy jsem cílil k druhému výročí svého příchodu na svět, přestal můj otec v mém životě existovat. Navázal nový vztah s jinou ženou a dle jeho vlastního sdělení v žádosti o rozvod, byly jejich kontakty, cituji, důvěrné. Jako dítě jsem to pochopitelně nestihl a nezvládl nijak absorbovat, doléhalo to na mě později.
Proč mám některé školkové výkresy podepsány takhle a jiné jinak? Proč mám v rubrice Otec napsáno člověka s jiným příjmením? Tyto a podobné otázky mi v hlavě vířily jako vířivka, do které se vlezou čtyři.
Pravdou je, že o svém otci jsem věděl jen díky tomu, že jednou za měsíc dorazila složenka s částkou, která měla být výživným pro mě. Jinak se o něm u nás nemluvilo a byl pro mě mýtickou postavou, někde mezi praotcem Čechem a Járou Cimrmanem.
Poprvé od svých dvou let jsem jej potkal ve svých dvanácti letech. Nebylo to jen tak; relativně nedaleko se účastnil tehdy populární šaškárny zvané „vojenské cvičení,“ a když měl v neděli odpoledne volno, napadlo ho zjistit, zda jeho prvorozený syn stále existuje.
Přišel mi jako cizinec, nicméně během těch několika málo minut, které jsem s ním strávil, jsem si uvědomil, že jsem po něm kromě tělesné výšky zdědil i sklony k šimkogrossmannovskému humoru. Talent k basketu jsem po něm nepodědil, o tom když tak někdy jindy.
A následovala další léta, kdy jsem svého otce neviděl a nebyl s ním v kontaktu. Až v době, kdy se ze mě stal vysokoškolák, a kdy mě napadlo požádat o zvýšení výživného, které na mě můj otec platil a jehož výše byla zarážející a urážející, na výši, která by byla méně zarážející a už ne tak urážející. A tehdy jsem se s ním setkal znovu.
Bylo to jedno podzimní ráno v budově Okresního soudu v Trutnově. Můj otec se tvářil jakoby nic, nicméně v soudní síni pak sehrál dokonalou téměř až werichovskou etudu s tím, že si nemůže vzpomenout, jak vysokou výplatu bere ve firmě, ve které shodou okolností dělá ředitele. Šla mi z toho hlava čtvercem a říkal jsem si, jak mi někdo takový může být aspoň v jedné věci vzorem.
Poté, co jednání skončilo s tím, že pan soudce si podklady o příjmech mého otce opatří jiným způsobem a pak teprve rozhodne, mi při odchodu ze soudní budovy můj drahý otec mezi čtyřma očima důvěrně sdělil: „A nepočítej s tím, že ze mě něco vyrazíš.“
S tímto setkáním a zjištěním o laskavě otcovském přístupu mého otce jsem se srovnával dobu delší než dlouhou. Spolehl jsem se na to, že čas obrousí hrany.
Přišla práce, pak první stěhování, seznámení, svatba, první dítě. Pokládal jsem za slušnost s těmito skutečnostmi svého otce tak či onak seznámit. A zdálo se, že jsem naskočil na správnou vlnu a aspoň něco se postupně vrací do normálních kolejí.
Lze říct, že mezi roky 2004 – 2011 jsem byl se svým otcem v pravidelném kontaktu, ať už písemném, telefonickém či osobním. Když jsme jeli do Trutnova, navštívili jsme ho, když mohl, přijel k nám, moje děti si oblíbil, zkrátka jsem si říkal, že se snad v moři jeho sobectví objevil atol empatie a rozumu. Slovy Igora Timko, „bože, aký naivný som bol.“
Někdy mezi srpnem a zářím (o přesném termínu se dodnes vedou spory) roku 2011 se mnou můj otec opět komunikovat přestal. Zčista jasna, ze dne na den.
Ne že bych se nesnažil komunikaci znovu nahodit, leč zůstal jsem bez odezvy. A když přeskočím několik bezvýznamných detailů, jsem bez odezvy ze strany svého otce dodnes.
Dokonce i to, že zemřela jeho máma, moje druhá babička, kterou jsem na vlastní oko viděl snad jen jednou, jsem se nedověděl od něj, ale oklikou od svých dětí. Ano, s mými dětmi v pohodě komunikoval, ze svého života očividně vyškrtl jen mne.
Přesto jsem měl pořád potřebu ukazovat dobrou vůli. Na přání k sedmdesátinám zarputile neodpověděl. A na to letošní, před třemi týdny, k pětasedmdesátinám, rovněž.
Závěrem můžu tedy říct, že teorii o prvku očekávání, po němž zákonitě musí přijít prvek zklamání, jsem si během svého dosavadního života ve vztahu se svým otcem ověřil jakožto funkční a nezpochybnitelnou.

Autor: Martin Irein | čtvrtek 16.3.2023 17:00 | karma článku: 14.68 | přečteno: 308x

Další články blogera

Martin Irein

Zdolávání nástrah tance

Od začátku února se opět středu co středu věnujeme tanci. Jezdíme na Žižkov, kde vyběhneme schody do nejvyššího patra, přestrojíme se a za chvíli už vstupujeme do sálu, kde se budeme vlnit.

23.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 197 | Diskuse

Martin Irein

Vlásky

Mezi cestujícími, které potkávám, se vyskytují takoví, které začínám potkávat pravidelně. A aniž bych to nějak plánoval, časem si na sebe navzájem zvykneme a minimálně se ve vagónu metra pozdravíme.

17.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 311 | Diskuse

Martin Irein

Dědeček pytlák ze Zálesí

Na Vsetínské vrchy navazují Vizovické vrchy. Oblasti, kterou obepínají z jedné strany, a kterou z druhé strany obepínají Bílé Karpaty, se říká Zálesí.

10.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Markéta Bořilová

Proč při postelových hrátkách pořádně gelovat?

No protože „kdo maže, ten jede“! Ne opravdu – když se bavíme s holkama na téma sex (což je prostě často) tak občas narazíme na to, že to drhne. A to nejen obrazně, ale občas i doslova.

31.3.2023 v 8:08 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 755 |

Richard Opočenský

AI mi řekla, abych ti to řekl: Významná zpráva pro každého

Jsme na okraji něčeho nového, jen nevíme zda to bude vrchol, nebo propast. Umělá inteligence promluvila. Umělá inteligence se stává nedílnou součástí našeho života. Co nám chce AI říct v roce 2023?

30.3.2023 v 3:39 | Karma článku: 3.07 | Přečteno: 110 | Diskuse

Brigita Tóthová

Bezkafí

Vždycky, když zůstanu doma a vypadnu z běžného rychlého koloběhu, beru čas pro sebe se vším všudy. Jeho terapeutické účinky nemají konkurenci.

29.3.2023 v 11:00 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 229 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 3996 | Diskuse

Markéta Bořilová

Povinná výbava do fitness centra

Chodím do fitka. Tak tuhle větu dnes pronese kde kdo, jako by chodil do Tesca pro rohlíky. A někdo tam opravdu chodí se stejnou výbavou, jako do zmíněného obchodu. Bez správného oblečení, bez hygienických návyků, prostě anarchie.

28.3.2023 v 10:07 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 191 |
Počet článků 196 Celková karma 11.75 Průměrná čtenost 490

Valašský Bard, ctihodný kmet a labužník života.
Flegmatický introvert a introvertní flegmatik, který má neustálou potřebu si z někoho utahovat.
Pro všechny mé texty platí presumpce kraviny a skoro všechno, o čem píšu, se opravdu stalo.

Upozornění: Protože humor mé vlnové délky není pochopitelný každému, pokládám za nutné zdůraznit, že pro suchary mé zdejší články nejsou. Naopak jsou určeny lidem hravým, nepříliš uctivým, obdařeným velkou představivostí, kteří se netváří příliš vážně. Na své si přijdou milovníci podivuhodných příběhů, ale i ti, kteří mají rádi naprosto ujeté nápady, komické parafráze i povídky, ve kterých se ty nejpodivnější události odehrávají jen díky shodě absolutně neuvěřitelných náhod.

Pokud mezi takové lidi nepatříte, může u vás dojít k některým nežádoucím účinkům, jako je například zvýšená potivost, závratě, dušnost, ztráta koncentrace, snížené sebehodnocení či úvahy o neprospěšnosti vlastního života. V případě výskytu těchto či podobných příznaků neváhejte a co nejdříve kontaktujte svého obvodního hrobníka.

NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...