Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Starý Benda

19. 01. 2023 17:00:00
Doktor Suchárek bezmocně hleděl na pacienta Vojtěcha Kulíška. „To mi řekněte,“ zeptal se, „proč chcete kompletní prohlídku, když jste na té pravidelné byl před dvěma měsíci?“

„Vy to, pane doktore, nechápete,“ prohlásil Vojtěch Kulíšek, „ale já viděl na vlastní oči starého Bendu! Víte, co to znamená?“
„To nevím,“ konstatoval doktor Suchárek.
„To bylo tak,“ začal vyprávět Vojtěch Kulíšek, „když skončila druhá světová, byl mezi těmi, kdo se vrátili z fronty, i starý Benda. Tenkrát ještě nebyl starý, pochopitelně. Nikdo neví, co za války dělal, protože byl odmalička nemehlo a lempl. Zdejší fabrika na lojové svíce byla jedna z těch, které šly hned v první vlně do znárodnění, načež bylo potřeba sehnat lidi, každého, kdo měl aspoň dvě ruce, dvě nohy a aspoň jednu hlavu. Tak nastoupil i starý Benda.“
„Rozumím,“ odpověděl doktor Suchárek, „a co bylo dál?“
„No co by,“ vyprávěl Kulíšek, „starý Benda byl stejný lempl, flákač a netáhlo jako vždycky. Nakonec skončil jako obsluha koštěte. A ani tam si nevedl nejlépe, protože dokázal během jedné šichty dvě košťata zlomit a jedno ztratit. Už to vypadalo, že dostane padáka, když přišel únorový převrat a někdo zjistil, že starý Benda je aktivní svazák. I tak byly jeho pracovní výsledky mizerné, co aspoň vím od svého táty, který byl právě po únorovém převratu dosazen do pozice ředitele fabriky na lojové svíce. Bendovo štěstí bylo, že z něj administrativním omylem udělali mistra. Tím měl být Láďa Beránek, ale jejich vedoucí se překoukl a povýšení napsal do dokumentů Bendovi. Když se na to přišlo, byl Benda uklizen do pozice, kde nemohl škodit a Beránek se stal mistrem podle původního plánu.
Bendovi to pomohlo i společensky. Dlouho si nemohl najít ženskou, protože která by chtěla chlapa, který je nemotorná obsluha koštěte, že jo. Ale jako mistr ve fabrice už zněl zajímavěji, tak nakonec sbalil Alžbětu Broukalovou. Dokonce měli spolu i syna, který se vyučil dlaždičem. Starý Benda mu sice nadával, že se syn nad něj svým vzděláním vyvyšuje, ale mladému to bylo ve finále jedno. Vydláždil všechny chodníky v půlce okresu a byl za fachmana, na kterého je spoleh.
Pak se stalo to, že se starý Benda jednou se synem pohádali a starý Benda se šel do hospody ožrat. Nakonec byl jak hovado, takže nebylo divu, že domů nešel vůbec rovně, ale naopak velmi vratce. Nohy mu přestávaly vlivem alkoholu sloužit, takže si nedobrovolně ustlal na silnici. Na potvoru šlo zrovna o tu noc, kdy nás přijelo navštívit pět spřátelených armád ze zemí Varšavské smlouvy. A zrovna po silnici, na které starý Benda, zmožený alkoholem, ležel, jel tank plný krasnoarmějců. A asi měli špatný výhled z vozidla, protože starého Bendu přejeli. A ten, přestože mu to politicky myslelo, to nepřežil.
Do pitevní zprávy se napsalo celkové selhání organismu, Benda měl tenkrát jako vůbec první na okrese kremaci a ve fabrice jeho konec bujaře oslavovali. Ale stalo se něco jiného. Starý Benda se začal vždycky v noci z dvacátého na jedenadvacátého srpna v místech, kde došlo k jeho osudovému střetu s krasnoarmějským tankem, zjevovat. A kdo ho tam uviděl, do týdne umřel. A včera v noci jsem ho tam viděl i já.“
Doktoru Suchárkovi se Kulíškův příběh zdál přitažený za vlasy, nicméně pacienta kompletně vyšetřil, aby nakonec konstatoval: „Pane Kulíšku, vy jste nejzdravější člověk, kterého jsem kdy viděl. Vy tu budete minimálně do osmdesáti, jestli ne do sta let. Nemáte se čeho bát a smrti už vůbec ne.“ S těmito slovy se s Kulíškem rozloučil, aniž by věděl, že je posledním člověkem, který s ním mluvil.
Vojtěch Kulíšek se vydal na cestu domů. Z toho, co mu lékař řekl, by normálně měl radost, ale přece jenom starého Bendu viděl a věštba je věštba. Nebylo tedy divu, že se do svých myšlenek pohroužil tak hluboce, že přestal vnímat své okolí. Nevšiml si ani, že vstoupil do kolejiště rovnou do trasy nákladnímu vlaku o třech lokomotivách a dvaašedesáti vagónech. Strojvedoucí sice použil tu nejúčinnější brzdu, kterou měl k dispozici, ale střetu už nezabránil. Kulíškovo tělo vymotávali záchranáři z prostoru mezi třetí lokomotivou a prvním vagónem.
„Tak zdravý člověk,“ vrtěl hlavou doktor Suchárek, „mohl tu být tak dlouho a nechá se přejet vlakem. A svádět to bude na starého Bendu, tomu opravdu nerozumím.“ Smutně vyřadil Vojtěcha Kulíška z kartotéky a umínil si, že se někdy v budoucnu na starého Bendu poptá místních pamětníků.

Autor: Martin Irein | čtvrtek 19.1.2023 17:00 | karma článku: 17.34 | přečteno: 567x

Další články blogera

Martin Irein

Co mi v životě uteklo

Jsou témata, která musejí s časem uzrát. Loni touto dobou ještě uzráno nebylo, letos jsem se k chvíli na psaní dostal až teď, takže mi nezbývá než rozepsat se se zpožděním.

16.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 308 | Diskuse

Martin Irein

Zdolávání nástrah tance

Od začátku února se opět středu co středu věnujeme tanci. Jezdíme na Žižkov, kde vyběhneme schody do nejvyššího patra, přestrojíme se a za chvíli už vstupujeme do sálu, kde se budeme vlnit.

23.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 197 | Diskuse

Martin Irein

Vlásky

Mezi cestujícími, které potkávám, se vyskytují takoví, které začínám potkávat pravidelně. A aniž bych to nějak plánoval, časem si na sebe navzájem zvykneme a minimálně se ve vagónu metra pozdravíme.

17.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 311 | Diskuse

Martin Irein

Dědeček pytlák ze Zálesí

Na Vsetínské vrchy navazují Vizovické vrchy. Oblasti, kterou obepínají z jedné strany, a kterou z druhé strany obepínají Bílé Karpaty, se říká Zálesí.

10.2.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Janka Melišová

Kurací vývar

Predstavte si tanier horúceho kuracieho alebo slepačieho vývaru, ktorého vôňa je taká silná a zvodná, že po každom súste cítite jeho silu vo svojom tele, vytesňujúcu všetky vaše problémy.

31.3.2023 v 20:23 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 185 | Diskuse

Eva Sádecká

Nová realita

Sny nebo skutečnost? Obojí přeci. Lehounké doteky jsou ve tvojí moci. Pohladí a řeknou: " Dívej se a žasni. Je to jen na tobě, co dáš, to se ti vrací."

31.3.2023 v 8:58 | Karma článku: 6.25 | Přečteno: 76 | Diskuse

Eva Sádecká

Dar úsvitu

Uvidíš, až si uklidíš. Máš ještě tajnou skrýš? Kam schováváš si dárky pro štěstí? Poklady z dětství?

30.3.2023 v 20:27 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jakub Špičák

Trable s láskou

Možná se nudil nebo chtěl vidět, co to udělá, zvědav ač vševědoucí. Tak rozlil lásku, která se teď plíží jako jedovatý plyn a všude se dostane, do každé domácnosti, škvíry i do oblečení. Všechno je jí nasáklé.

30.3.2023 v 20:03 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 115 | Diskuse

Eva Sádecká

Zrcadlo

Co znamená doopravdy vidět? Nahou pravdu zahlédnout? Uvidět to, co je za závojem. Ještě skrýváš před sebou, co je nutné prohlédnout?

30.3.2023 v 15:00 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 11.75 Průměrná čtenost 490

Valašský Bard, ctihodný kmet a labužník života.
Flegmatický introvert a introvertní flegmatik, který má neustálou potřebu si z někoho utahovat.
Pro všechny mé texty platí presumpce kraviny a skoro všechno, o čem píšu, se opravdu stalo.

Upozornění: Protože humor mé vlnové délky není pochopitelný každému, pokládám za nutné zdůraznit, že pro suchary mé zdejší články nejsou. Naopak jsou určeny lidem hravým, nepříliš uctivým, obdařeným velkou představivostí, kteří se netváří příliš vážně. Na své si přijdou milovníci podivuhodných příběhů, ale i ti, kteří mají rádi naprosto ujeté nápady, komické parafráze i povídky, ve kterých se ty nejpodivnější události odehrávají jen díky shodě absolutně neuvěřitelných náhod.

Pokud mezi takové lidi nepatříte, může u vás dojít k některým nežádoucím účinkům, jako je například zvýšená potivost, závratě, dušnost, ztráta koncentrace, snížené sebehodnocení či úvahy o neprospěšnosti vlastního života. V případě výskytu těchto či podobných příznaků neváhejte a co nejdříve kontaktujte svého obvodního hrobníka.

NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...