Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Z balkonu na balkon

16. 01. 2023 17:00:00
Stává se, že mě k napsání článku inspiruje jiný autor. K této více než čtvrt století staré vzpomínce mě inspiroval – Honza Pražák promine – Honza Pražák.

Bylo to v době, kdy má studentská léta definitivně skončila a kdy jsem se už věnoval aktivitám, které by mohly méně informovanému a světa méně znalému člověku připomínat práci. Režim byl takový, že jsem se ráno probudil, nasnídal, někdy i ty zuby, když byl čas, a následně vyrazil, abych byl před sedmou na svém tehdejším pracovišti.
Protože bylo zrovna léto a tím pádem prázdniny, byl jsem povětšinou doma sám. Čas od času mi dělala společnost má nevlastní sestra, ovšem s ohledem na rozdílný přístup k životu jsme se potkávali maximálně brzy ráno.
Toho dne jsem dopoledne pilně pracoval, až jsem dospěl k bodu, kdy mi bylo jasné, že by bylo dobré se najíst. I opustil jsem své pracoviště, vydal se domů (bylo to necelých deset minut volné chůze pana starosty na nedělní vycházce s panem sekčním šéfem nebo osm minut ostré gestapácké chůze), kde jsem si vyrobil něco s jistou dávkou tolerance poživatelného, to snědl, trochu se protáhl a rozhodl se vyrazit zpět za plněním pracovních povinností.
Plán byl takový, že se přezuji do bot, vezmu klíče, zabouchnu dveře, zamknu a vyrazím. Realizace v jednom bodě selhala. A vy už víte, ve kterém.
Boty nazuty, dveře zabouchnuty, chystám se zamknout, sahám tedy do kapsy pro klíče, leč ouha! Klíče jaksi leží na botníku a mezi mnou a nimi jsou zabouchnuté dveře.
První nápad zkusit dveře prokopnout jsem vzdal hned, neboť k něčemu takovému nemám povahu, navíc bych musel objednat nové dveře a kdo ví, jak dlouho by jejich výměna trvala. Následně jsem si uvědomil, že mám dvě možnosti.
První z nich byla dělat jakoby nic, odejít pilně pracovat a po návratu z práce trpělivě čekat přede dveřmi, než se sestra vrátí. Myšlenka to nebyla z nejhorších, zhavarovala však v tom, že časový úsek, kdy se mohla sestra vrátit, byl neurčitý a neplánovatelný.
Čili existovala pouze druhá možnost, a ta se stala tou první. Zazvonit u sousedů, mít štěstí, že bude u nich někdo doma, projít na jejich balkon, zapomenout na chvíli na své závratě a přelézt z jednoho balkonu na druhý.
Zamyslel jsem se a protože se mi to líbilo, zamyslel jsem se ještě jednou, a vyšlo mi, že není čas na falešné hrdinství. I přešel jsem chodbou k vedlejšímu bytu a zazvonil.
Paní sousedka byla naštěstí doma, vyslechla mou prosbu a provedla mě bytem až na balkon. Uvědomil jsem si, ze pro úspěch této mise se nesmím za žádných okolností dívat dolů, jinak si užiji volný pád okolo šesti poschodí plus zvýšeného přízemí a nikdy už nikomu neprozradím nic nového o ježkovi. Paní sousedka přinesla židli, abych si na ni stoupl. To jsem učinil, pak jednu nohu na její zábradlí, otočit se okolo zdi mezi balkony, druhou nohu na naše zábradlí, zjistit, že jediné, čeho se můžu chytit, jsou prádelní šňůry, chytit se jich, přenést i první nohu na naše zábradlí, naklonit se správným způsobem a skočit na podlahu našeho balkonu. Pak mírně zatlačit na dveře u ložnice, které byly jen přivřené, projít bytem, vzít si klíče a dál pokračovat podle původního plánu.
Naštěstí se mi to tenkrát podařilo k maximální spokojenosti. To je mimo jiné jeden z důvodů, proč si dávám pozor, abych měl za všech okolností přehled o tom, kde mám klíče. Ale o tom až někdy jindy.

Autor: Martin Irein | pondělí 16.1.2023 17:00 | karma článku: 14.02 | přečteno: 267x

Další články blogera

Martin Irein

O pokladech v Drastihlavě

Nedaleko Hošťálkové se k nebi tyčí kopec zvaný Drastihlava. Je opředen mnoha mýty, legendami a chýry. A většinou ve spojitosti s poklady.

27.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 150 | Diskuse

Martin Irein

O kamenném psovi z Miloňova

Nedaleko Velkých Karlovic se nachází údolí Miloňov. Dnes možná působí jako docela obyčejné údolí, je s ním však spojena pověst o kamenném psovi. Jako Valašský Bard jsem jeden z mála lidí, kteří tuto pověst znají.

25.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 152 | Diskuse

Martin Irein

O Klenovu

Nad přehradou Bystřička, okolo které bývalo kdysi tolik hospod, že ji nešlo během jednoho dne obejít, se tyčí skalnatý hřebínek Klenov. Jako skoro každé místo na Valašsku má spoustu tajemství a jsou s ním spojené různé příběhy.

20.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 215 | Diskuse

Martin Irein

Starý Benda

Doktor Suchárek bezmocně hleděl na pacienta Vojtěcha Kulíška. „To mi řekněte,“ zeptal se, „proč chcete kompletní prohlídku, když jste na té pravidelné byl před dvěma měsíci?“

19.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Petr Kleinwächter

Těžký život voliče SPD

Fanoušci Tomia spílají svému idolu, že řádně nepodpořil jediného možného kandidáta, Andreje Babiše. Co mají dělat?

30.1.2023 v 10:35 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jiří Mitáček

Dobrý den, pane Zemane…

Takto jsem začínal svůj velice slušný „rozlůčkový“ blog s panem Zemanem. Jenom jsem mu chtěl sdělit, že budu 5 let žít v zemi. která nemá presidenta. Vůůůbec jsem netušil, že těch let bude 2 x tolik. A vůbec jsem netušil...

29.1.2023 v 23:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 494 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Unisono

Unisono (italsky jednohlas) je v původním významu vztah (souzvuk) dvou tónů či hlasů, které hrají týž zvuk v témže tempu Jedná se o tentýž zvuk/tón stejné frekvence (byť s rozdílným témbrem), hrané (či zpívané).

29.1.2023 v 21:36 | Karma článku: 8.82 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Když se něco špatné změní v dobré

Něco prožíváme jako špatné, ale s odstupem času to můžeme považovat za dobré. Je to třeba ztráta věcí, či spíše jejich odcizení. Se mi to už tolikrát stalo.

29.1.2023 v 18:39 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Jede jede kolotoč. A ,,Pane prezidente …“

Já pustil si pár videí. Pro úsměvy, však nikoli v naději, že některé rozpláčí. Jsou nejednou až k popukání pro někoho, jiným, možná, že k vzteku, nebo jenom k pousmání . Kdo chce, tak viz, kdo ne, třeba i zmiz.

27.1.2023 v 19:07 | Karma článku: 15.73 | Přečteno: 434 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 14.42 Průměrná čtenost 504

Valašský Bard, ctihodný kmet a labužník života.
Flegmatický introvert a introvertní flegmatik, který má neustálou potřebu si z někoho utahovat.
Pro všechny mé texty platí presumpce kraviny a skoro všechno, o čem píšu, se opravdu stalo.

Upozornění: Protože humor mé vlnové délky není pochopitelný každému, pokládám za nutné zdůraznit, že pro suchary mé zdejší články nejsou. Naopak jsou určeny lidem hravým, nepříliš uctivým, obdařeným velkou představivostí, kteří se netváří příliš vážně. Na své si přijdou milovníci podivuhodných příběhů, ale i ti, kteří mají rádi naprosto ujeté nápady, komické parafráze i povídky, ve kterých se ty nejpodivnější události odehrávají jen díky shodě absolutně neuvěřitelných náhod.

Pokud mezi takové lidi nepatříte, může u vás dojít k některým nežádoucím účinkům, jako je například zvýšená potivost, závratě, dušnost, ztráta koncentrace, snížené sebehodnocení či úvahy o neprospěšnosti vlastního života. V případě výskytu těchto či podobných příznaků neváhejte a co nejdříve kontaktujte svého obvodního hrobníka.

NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...