Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Klíče

29. 11. 2022 17:00:00
„Blíží se čas oběda,“ prohlásila Eva, věkově i služebně nejstarší členka finančního oddělení a jeho neoficiální vládkyně; oficiálním vládcem byl dobrosrdečný vedoucí Stehlík. Poté se rozhlédla po svých kolegyních.

„Něco si objednám,“ zahlásila Zuzana, absolutní nováček v sestavě. Byla tu necelý měsíc a byla nesmírně ráda, že se nevrátila do předchozí práce, ze které kdysi odcházela na víckrát prodlouženou mateřskou. V jednu chvíli o tom uvažovala, pak potkala Evu, slovo dalo slovo, zjistily, že si rozumějí, a na Evě pak bylo přesvědčit pana Stehlíka. Ten samosebou neměl důvod protestovat.
„Já mám svoje,“ řekla tiše Olena, která pocházela z hodně a ještě více vzdálených východních končin Brežněvova impéria. V kontrastu s tím, jak byla vysoká a působila statně (ostatně lékařka ji při vstupní prohlídce ohodnotila slovy „štíhlá, osvalená, v skvělé kondici“), byla přímo ukázkově mlčenlivá a zádumčivá, takže téměř vůbec neprojevovala jakékoli emoce.
Zuzana popojížděla myší na stránkách firmy, která se zabývá dovážením jídla, a váhala, co si vybrat.
„Příjemné dopoledne, dámy,“ ozvalo se ode dveří a do kanceláře finančního oddělení doslova vtančil věčně rozesmátý Tonda. Tomu stačilo se objevit, aby každému, kdo byl poblíž, začaly cukat koutky. A to se stalo i Zuzaně, i když před ním byla důrazně varována.
„Pozor na něj,“ říkala jí Eva před časem, „ten má v jednom kuse dobrou náladu a je to až nakažlivé.“
I tentokrát bylo na Tondovi vidět, že celý září a nejraději by objímal celý svět.
„Něco tu pro vás mám,“ řekl s dramatickým přednesem a při posledním slově pohodil obočím několikrát za sebou rychle nahoru a dolů. Pak se otočil k Oleně a školní ruštinou z minulého století pronesl: „Olenka, k sožaleniju dlja těbja sevodňa ničevo.“ Jak si Zuzana všimla, byla to jediná chvíle, kdy se Olena, jinak celý den zádumčivá, usmála a dokonce jí zazářily její hluboké oči.
„No tak to dejte sem,“ zvolala Eva rádoby přísně, i když jí cukaly koutky ze všech přítomných žen nejvíc. „Co to vlastně je?“
„Nějaká úředničina,“ zasmál se Tonda a podal jí štos papírů. „Jsem dnes hodně aktivní, tak jsem vám to sem vzal.“
„Aktivní?“ zavyla Eva, když se podívala na první papír. „Tohle jste sem měl dodat před dvěma měsíci!“ a snažila se tvářit přísně.
„Teprve před dvěma?“ podivil se Tonda. „Vážně jsem nějak podezřele aktivní. Tak vám všem přeji příjemný zbytek pracovního dne,“ a než mohla kterákoli z nich cokoli říct, doslova zmizel.
„Mluví on vůbec někdy vážně?“ měla Zuzana co dělat, aby se nerozsypala smíchem.
„Ne,“ odpověděla Eva, „i když jednou jsem to zažila. To bylo, když mu umřela sestra. Pár dní s ním nebyla vůbec žádná řeč. Ale jinak si z nikoho a ničeho nic nedělá, leda tak srandu. To časem poznáš.“
„No právě, že to už poznávám,“ pokývala hlavou Zuzana, „a druhého takového komika si nedovedu představit.“
Po obědě se zase všechny vrátily ke své práci a čísla jim poskakovala po monitorech.
„Dnes už toho moc neuděláme,“ rozhodla Eva, když se venku začalo stmívat. „Takže nevím, jak vy, ale já jdu domů.“ Ostatní neprotestovaly, a tak se postupně všechny vydaly ven z kanceláře a před firemní budovu.
Zuzana sáhla do kabelky a ztuhla. Podle své představy měla najít klíče od auta, jenže ty tam nebyly.
„Holky, já se musím vrátit, něco jsem tam nechala,“ vyhrkla a než ostatním došlo, co právě řekla, už se dobývala zpět do kanceláře.
„Tak kde jsou? Kam jsem je dala?“ mumlala si pro sebe, zatímco přerovnala všechny věci na stole. „Tady ne, tak že by v šuplících?“ a začala zcela chaoticky prohledávat i ty. „Tak že by mi spadly do koše?“ naklonila se nad odpadkový koš, ale ani tam nebyly. „Do kuchyňky jsem si je snad nebrala, i když...,“ to už stála uprostřed kuchyňky, koukala všude možně, ale nic, co by vypadalo jako klíče od jejího auta, se tam nevyskytovalo.
„Já jsem trdlo, já si je určitě dala do kapsy u bundy,“ pronesla ulehčeně, aby o necelou minutu později mohla konstatovat, že ani tentokrát netipovala správně. Pro jistotu převrátila všechny své kapsy. Vypadalo z nich leccos, ale klíče od auta ne.
Kdyby u sebe měla tlakoměr, naměřila by si nějakých 260 na 220 a tepovou frekvenci 180, ale to jí bylo jedno. Bez klíčů se nedostane do auta. A jak se dostane domů? Hledat v jízdních řádech bylo fakt poslední, po čem by toužila.
„Já jsem fakt jelito,“ zavyla, „určitě jsem je nechala v autě a někdo mi s ním odjel,“ měla už slzy na krajíčku, zatímco vyťukávala manželovo číslo.
„Ahoj, miláčku,“ pronesl její manžel radostně.
„Láďo,“ štkala Zuzana do telefonu, „nevím, jak ti to mám říct, ale mám nějaké potíže s autem a vůbec nevím, jak se dostanu domů.“
„Ale nepovídej,“ pronesl její manžel zvesela, „to mi řekni, jak můžeš mít potíže s autem, když jsem tě ráno bral do práce já svým a přece jsme se domluvili, že tě cestou domů vyzvednu. Nebo se stalo něco, o čem nevím?“ a bylo slyšet, jak se celou situací náramně baví.
„Uf,“ spadl Zuzaně ze srdce pořádný balvan. „Tak se ale stav co nejdřív, jo? Už se nemůžu dočkat, až budu doma,“ dodala a teprve poté, co zavěsila hovor, se rozesmála na celé kolo.

Autor: Martin Irein | úterý 29.11.2022 17:00 | karma článku: 17.34 | přečteno: 569x

Další články blogera

Martin Irein

O pokladech v Drastihlavě

Nedaleko Hošťálkové se k nebi tyčí kopec zvaný Drastihlava. Je opředen mnoha mýty, legendami a chýry. A většinou ve spojitosti s poklady.

27.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 150 | Diskuse

Martin Irein

O kamenném psovi z Miloňova

Nedaleko Velkých Karlovic se nachází údolí Miloňov. Dnes možná působí jako docela obyčejné údolí, je s ním však spojena pověst o kamenném psovi. Jako Valašský Bard jsem jeden z mála lidí, kteří tuto pověst znají.

25.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 151 | Diskuse

Martin Irein

O Klenovu

Nad přehradou Bystřička, okolo které bývalo kdysi tolik hospod, že ji nešlo během jednoho dne obejít, se tyčí skalnatý hřebínek Klenov. Jako skoro každé místo na Valašsku má spoustu tajemství a jsou s ním spojené různé příběhy.

20.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 215 | Diskuse

Martin Irein

Starý Benda

Doktor Suchárek bezmocně hleděl na pacienta Vojtěcha Kulíška. „To mi řekněte,“ zeptal se, „proč chcete kompletní prohlídku, když jste na té pravidelné byl před dvěma měsíci?“

19.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Lubomír Stejskal

Slovo čtenáře: Vzpomínky Čechokanaďana

V lednovém (2023) vydání kanadského krajanského newsletteru Nový domov 2.0 je zveřejněn tip na knihu. Knihu po mnoha stránkách pozoruhodnou: Vzpomínky Čechokanaďana.

29.1.2023 v 18:28 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 154 | Diskuse

Eva Sádecká

Dračí srdce - pohádka

Vysoko v horách, právě na té nejvyšší skále bylo chráněno dračí hnízdo. A z něj byla vidět svítící čerstvě vylíhlá tři úžasná vejce.

29.1.2023 v 14:54 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 81 | Diskuse

Eva Sádecká

Kouzlo noci

Objímá tě hluboká tma, jemná, není nebezpečná. Září novým úsvitem. Říká ti - noc i den je jenom sen.

29.1.2023 v 13:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Pohádka o prvobytně pospolné společnosti

Kdysi dávno, ještě když mamuti běhali po pláních a lidé měli jen pazourkové hroty, byli lidé společně jedno a uměli si mezi sebou povídat i na dálku, bez telefonu. Byli nevinní a čistí, jako v ráji nebo jako miminka.

29.1.2023 v 11:27 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 190 | Diskuse

Eva Sádecká

Art

Pojď do světa fantazie, kde se všechno smí. Namaluj si obraz, o kterém tajně sníš. Máš pocit, že ke svobodě je teď mnohem blíž? Podívej se, vše je možné. Kdy mi uvěříš?

29.1.2023 v 2:19 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 83 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 14.42 Průměrná čtenost 504

Valašský Bard, ctihodný kmet a labužník života.
Flegmatický introvert a introvertní flegmatik, který má neustálou potřebu si z někoho utahovat.
Pro všechny mé texty platí presumpce kraviny a skoro všechno, o čem píšu, se opravdu stalo.

Upozornění: Protože humor mé vlnové délky není pochopitelný každému, pokládám za nutné zdůraznit, že pro suchary mé zdejší články nejsou. Naopak jsou určeny lidem hravým, nepříliš uctivým, obdařeným velkou představivostí, kteří se netváří příliš vážně. Na své si přijdou milovníci podivuhodných příběhů, ale i ti, kteří mají rádi naprosto ujeté nápady, komické parafráze i povídky, ve kterých se ty nejpodivnější události odehrávají jen díky shodě absolutně neuvěřitelných náhod.

Pokud mezi takové lidi nepatříte, může u vás dojít k některým nežádoucím účinkům, jako je například zvýšená potivost, závratě, dušnost, ztráta koncentrace, snížené sebehodnocení či úvahy o neprospěšnosti vlastního života. V případě výskytu těchto či podobných příznaků neváhejte a co nejdříve kontaktujte svého obvodního hrobníka.

NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...